Suva gradnja

Suva gradnja

Pregradni zidovi

Pored toga što se neuporedivo lakše i brže grade od standardnih pregradnih zidova, laki pregradni zidovi obezbeđuju i bolju zvučnu i protivpožarnu zaštitu i znatno su manje debljine, tj. ima više korisnog prostora u vašem domu.

Pročitaj više

Pored toga što se neuporedivo lakše i brže grade od standardnih pregradnih zidova, laki pregradni zidovi obezbeđuju i bolju zvučnu i protivpožarnu zaštitu i znatno su manje debljine, tj. ima više korisnog prostora u vašem domu.

Montažni pregradni zidovi se uglavnom sastoje od metalne ili drvene potkonstrukcije sa obostranom oblogom od jedne ili više gips-kartonskih ploča i ispune od mineralne vune. Sve vrste gips-kartonskih ploča izrađene su od gipsa i recikliranog papira - sirovine koja štedi prirodne resurse.

Sva dodatna preuređivanja i pregrađivanja prostora su mnogo lakša, zid od gips-kartonskih ploča se može lako i brzo demontirati ili popraviti bez potrebe za rušenjem.
To omogućava različitu funkcionalnu podelu prostorija, u zavisnosti od specifičnih potreba, bez potrebe za posebnim projektom za rekonstrukciju.

Pregradni zidovi napravljeni metodama suve gradnje su 8 do 10 puta lakši od zidova od opeke iste debljine, a u pogledu nosivosti, laki pregradni zidovi ne odstupaju od zidanih.
Sve što ste planirali da stavite na ovaj zid - police, slike, TV, možete montirati bez ikakvih ograničenja.

Suvom gradnjom za nekoliko dana možete imati potpuno novi raspored prostora u svom domu.

Pogledaj proizvode

Obloge zidova

Obloge zidove i šaht zidova su lagane i tanke, zbog čega predstavljaju bolji izbor nego zidani zidovi, a mogu lako i da se zamene ukoliko se desi da neka od gips-kartonskih ploča ili deo drugih komponenti bude oštećen.

Pročitaj više

Obloge zidove i šaht zidova su lagane i tanke, zbog čega predstavljaju bolji izbor nego zidani zidovi, a mogu lako i da se zamene ukoliko se desi da neka od gips-kartonskih ploča ili deo drugih komponenti bude oštećen.

U skladu sa zahtevima, mogu biti ugrađene na različitoj udaljenosti od nosećeg pregradnog zida, čime se dobija najbolje rešenje za prikrivanje instalacija i povećanje efikasnosti.

Sistemi obloge zidova i šaht-zidova imaju brojne prednosti u odnosu na druge sisteme, postavljaju se lako u kratkom vremenskom roku i bez posebnih specijalističkih kvalifikacija.
Mogu se postaviti direktno na površine koje nisu završno obrađene, kao što su zidani ili betonski zidovi. Dodatna prednost je to što se njihova završna obrada može izvesti gotovo odmah, bez čekanja.

Sistemi obloge zidova i šaht-zidova mogu da se koriste za 3 glavne namene:

  • Oblaganje pregradnih zidova, u novim ili postojećim objektima, u cilju poboljšanja akustike / poboljšanja termičkih performansi / poboljšanja otpornosti prema požaru ili u slučaju kada se namena prostorije menja, pa je potrebno prostor prilagoditi novoj nameni.
  • Oblaganje tehničkih prostora, kako bi se ovi sakrili i zaštitili od dejstva požara ili za postavljanje instalacija i opreme.
  • Oblaganje voznog okna lifta u cilju zatvaranja okna lifta, povećanja zvučne izolacione moći, povećanja toplotne izolacije ili zaštite od požara.

Obloge zidova se uglavnom sastoje od metalne ili drvene potkonstrukcije sa jednostranom oblogom od gips-kartonskih ploča i ispune od mineralne vune. Sve vrste gips-kartonskih ploča izrađene su od gipsa i recikliranog papira - sirovine koja štedi prirodne resurse.

Pogledaj proizvode

Spušteni monolitni plafoni

Plafoni ili spušteni plafoni postavljaju se iz estetskih razloga (radi poravnanja neravnina, takođe za pokrivanje izolacije i instalacija) ili iz funkcionalnih razloga (radi poboljšanja zaštite od požara plafonske konstrukcije, poboljšanja akustike prostorije, poboljšanja zvučne izolacije podne konstrukcije).

Pročitaj više

Plafoni ili spušteni plafoni postavljaju se iz estetskih razloga (radi poravnanja neravnina, takođe za pokrivanje izolacije i instalacija) ili iz funkcionalnih razloga (radi poboljšanja zaštite od požara plafonske konstrukcije, poboljšanja akustike prostorije, poboljšanja zvučne izolacije podne konstrukcije).

Obloge plafona se uglavnom sastoje od viseće ili direktno pričvrđćene horizontalne metalne potkonstrukcije sa jednostranom oblogom od gips-kartonskih ploča, i ispune od mineralne vune. Potkonstrukcija se najčešće montira dva nivoa, u zavisnosti od potrebe prostorije i visine spuštanja plafona. Sve vrste gips-kartonskih ploča izrađene su od gipsa i recikliranog papira - sirovine koja štedi prirodne resurse.

Na plafonsku oblogu se takođe može ugraditi različiti sistemi za osvetljenje, sistemi za grejanje I hlađenje.

Pogledaj proizvode

Kasetirani plafoni

Kasetirani plafoni predstavljaju savršeno rešenje za spuštene plafone, jer kombinuku fleksibilnost pristupa plenumu iznad plafona, omogućuju kvalitetnu akustiku u prostoru i dozvoljavaju dizajn enterijera, nudeći spoj funkcionalnosti i estetike.

Pročitaj više

Kasetirani plafoni predstavljaju savršeno rešenje za spuštene plafone, jer kombinuku fleksibilnost pristupa plenumu iznad plafona, omogućuju kvalitetnu akustiku u prostoru i dozvoljavaju dizajn enterijera, nudeći spoj funkcionalnosti i estetike. Ploče mogu da se izrađuju od raznih materijala kao što su gips, mineralna vlakna, metal ili drvo i dolaze u različitim tipovima izvice i dimenzije ploča. U ponudi imamo veliki izbor ploča koje poboljšavaju akustiku, odnosno doprinose smanjenju vremena reverberacije (odjeka) u prostoru.
Ova rešenja, pored estetskog doprinosa, imaju i praktičnu funkciju. Modularni dizajn omogućava brz i jednostavan pristup instalacijama iznad plafona, što olakšava održavanje i prilagođavanje tehničkim potrebama prostora – bilo da se radi o poslovnim zgradama, proizvodnim objektima, stambenim jedinicama, muzičkim I filmskim studiima, učionicama i amfiteatrima, bolničkim sobama i čistim sobama, bioskopskim salama i scenskim prostorima, restoranima i kafićima, rečju zaista svuda.

Pogledaj proizvode

Obloga potkrovlja

Oblaganje potkrovlja je važan aspekt izgradnje i renoviranja koji utiče na energetsku efikasnost, zvučnu izolaciju i estetiku prostora.

Pročitaj više

Oblaganje potkrovlja je važan aspekt izgradnje i renoviranja koji utiče na energetsku efikasnost, zvučnu izolaciju i estetiku prostora. Obloga potkrovlja podrazumeva postavljanje jednoslojne ili višeslojne obloge od gips-kartonskih ploča na metalnu potkonstrukciju ispod drvenih rogova i greda.
Pre postavljanja gips-kartonskih ploča, neophodno je pravilno izolovati potkrovlje. Najčešći materijali za toplotnu izolaciju su mineralna ili kamena vuna, koje se postavljaju između rogova krova I poprečno između CD profila. Osigurajte da je izolacija ravnomerno raspoređena i dobro pričvršćena.

Pogledaj proizvode

Zvučna izolacija

Buka, naročito kada je prisutna dugotrajno ili na visokim nivoima, može imati značajne negativne posledice na zdravlje i kvalitet života.

Pročitaj više

Buka, naročito kada je prisutna dugotrajno ili na visokim nivoima, može imati značajne negativne posledice na zdravlje i kvalitet života. Problemi uzrokovani bukom mogu biti fizičke ili psihološke prirode i mogu uticati na različite aspekte svakodnevnog života.

Zvučna izolacija u prostoru je ključna za povećanje udobnosti i privatnosti, posebno u urbanim sredinama, poslovnim prostorima ili unutar stambenih jedinica. Cilj zvučne izolacije je smanjiti prenos zvuka kroz zidove, plafone, podove ili druge strukture, stvarajući mirnije i prijatnije okruženje.

Gipsane ploče u kombinaciji sa kamenom vunom efikasno apsorbuju neželjenu buku između susednih prostorija. B+M Ritam takođe nudi posebno razvijene gipsane ploču za poboljšanu zaštitu od buke, napravljene od gipsanog jezgra velike gustine, koje efikasno apsorbuju vibracije buke, a posebni aditivi pružaju i dodatnu zaštitu od požara.

Pogledaj proizvode

Zvučna apsopcija

Za razliku od zvučne izolacije, gde štitmo prolazak zvuka iz prostorije u prostoriju, kod zvučne apsopcije intervenišemo tako da se unutar jedne prostorije smanji vreme reverberacije, odnosno da se umanji ili ukine odbijanje zvučnog talasa o zidove i plafon.

Pročitaj više

Za razliku od zvučne izolacije, gde štitmo prolazak zvuka iz prostorije u prostoriju, kod zvučne apsopcije intervenišemo tako da se unutar jedne prostorije smanji vreme reverberacije, odnosno da se umanji ili ukine odbijanje zvučnog talasa o zidove i plafon. U ove svrhe se koriste perforirane gipskartonske ploče sa apsopcionim voalom na poleđini. Osim što ove ploče imau funkciju imaju I dizajn koji arhitekte vole da koriste u dizajniranju emterijera.

Prostori u kojima je bitna zvučna apsorpcija su svi oni prostori u kojim ima potrebe da se zvuk dobro razume - od učionica I amfiteatara u obrazovnim objektima, preko kancelarijskih prostora tipa “open space”, čekaonica u raznim vrstama objekata, do složenih scenskih prostora kao što su koncertne sale, ali I bioskopi I pozorišta.

Pogledaj proizvode

Zaštita od požara

Zaštita od požara je ključni element savremene gradnje.

Pročitaj više

Zaštita od požara je ključni element savremene gradnje. Odabir odgovarajućih materijala, dobar dizajn i pravilna instalacija sistema igraju važnu ulogu u postizanju efikasne zaštite od požara. U suštini, možemo razlikovati dve glavne vrste zaštite: aktivnu i pasivnu. Sistemska rešenja suve gradnje spadaju u pasivnu zaštitu od požara.

Pasivna zaštita od požara obuhvata sve mere i materijale koji se koriste za sprečavanje širenja vatre i dima unutar zgrada i obezbeđivanje bezbednih puteva evakuacije. Za razliku od aktivne zaštite od požara, ove mere su integrisane u strukturu zgrade i ne zahtevaju aktivaciju ili ljudsku intervenciju da bi efikasno funkcionisale.
Da bi se obezbedila bezbednost stanara i zaštitio integritet zgrade u slučaju požara, važno je ograničiti vatru na najmanju moguću površinu. Jedini način da se to postigne, kada požar dostigne fazu punog razvoja, jeste da se izgrade zidovi, plafoni, podovi, itd., koji su sposobni da izdrže ovaj agresivni uticaj i blokiraju prolaz toplote, plamena ili toksičnih gasova na drugu stranu.

Drugi aspekt pasivne zaštite od požara je obezbeđenje objekta u slučaju požara u blizini i odvajanje dva susedna objekta, protivpožarnim pregradama od negorivih materijala klase reakcije na požar A1. Ovo osigurava da će u slučaju požara šteta biti svedena na najmanju moguću meru, a napori za gašenje požara će biti efikasnije usmereni na samo jedan deo zgrade.

Kombinacija gips-kartonskih ploča, metalnih profila i kamene vune pruža visok nivo zaštite od požara zahvaljujući otpornosti na visoke temperature. U ponudi imamo posebno razvijena i sertifikovana rešenja za potpunu vatrootpornost zidova i plafona, koja pruža zaštitu od požara do 180 minuta.

Zašto je gips pravi izbor za zaštitu od požara?

Prilikom odabira građevinskog materijala za projekat, to nije samo izbor između estetike, izdržljivosti i isplativosti, već i strateška odluka da se stvori zdravo i bezbedno okruženje sa poboljšanom bezbednošću od požara.
Prirodna svojstva otpornosti na vatru gipsa, zajedno sa fleksibilnošću dizajna koju nudi, čine ovaj proizvod vitalnom komponentom u modernoj gradnji, posebno u prostorima sa povećanim rizikom od požara.
Gips sadrži preko 21% hemijski vezane vode u svojoj strukturi, poznate i kao kristalna voda. Kada je izložen visokim temperaturama, gips oslobađa ovu vodu kao paru, efikasno usporavajući širenje vatre.
Ova jedinstvena karakteristika pruža ključne dodatne minute za evakuaciju, potencijalno spašavajući živote.
Štaviše, gips je prirodni mineral koji ne proizvodi toksična isparenja kada se zagreva, osiguravajući da vazduh ostaje bezbedan za disanje tokom požara.

Ako imate pitanja i upite o našim proizvodima i sistemima, naš tehnički tim je tu da odgovori i preporuči odgovarajuće rešenje.

Pogledaj proizvode

Vlažne prostorije

Vlažne prostorije su prostorije gde se relativna vazdušna vlaga često podigne, a između ima barem nekoliko sati vremena kada prostorija može da se provetri.

Pročitaj više

Vlažne prostorije su prostorije gde se relativna vazdušna vlaga često podigne, a između ima barem nekoliko sati vremena kada prostorija može da se provetri. Pored kuhinje i kupatila povećana vlaga može da se pojavljuje i u spavaćim sobama, naročito kada su manje. Svi materijali za obloge vlagu apsorbuju i ukoliko je bude previše mogu se pojaviti problemi sa buđi.

Zbog toga se za obloge upotrebljavaju specijalna sistemska rešenja gde se koriste ploče otporne na vlagu ili vodu, cementne ploče i antikorozivni profili.

Tamo gde su obloge izložene prskanju ili oblivanju vodom obavezna je upotreba cementne ploče, antikorozivne potkonstrukcija i pribora!

Pogledaj proizvode

Specijalne namene

Suvomontažni sistemi se primenjuju i na specifičnim pozicijama, kao što je zaštita od rendgenskog ili elekromagnetnog zračenja, fasadni sistemi, sistemi prefabrikovanih zidova za montažne objekte.

Pročitaj više

Suvomontažni sistemi se primenjuju i na specifičnim pozicijama, kao što je zaštita od rendgenskog ili elekromagnetnog zračenja, fasadni sistemi, sistemi prefabrikovanih zidova za montažne objekte.

Ako imate pitanja i upite o ovim sistemima, naš tehnički tim je tu da odgovori i preporuči odgovarajuće rešenje.

Pogledaj proizvode

Uskoro